           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25LC1024-I-SM
25LC1024-I/SM
Part Number: 25LC1024-I/SM
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25LC1024-I-SM
Qty Available:
Description: SPI Serial EEPROM Family, 8-bit, 20 MHz, 2.5 to 5.5V, -40°Cto 125°C, SOIJ-8, RoHS
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 25LC1024-I/SM Available.
SPI Serial EEPROM Family, 8-bit, 20 MHz, 2.5 to 5.5V, -40°Cto 125°C, SOIJ-8, RoHS
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 50 ns
Density 1 Mb
Frequency 20 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 20 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 128 B
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.5 V
Nominal Supply Current 10 mA
Packaging Bulk
Schedule B 8542320050
Height 1.98 mm
Length 5.33 mm
Width 5.38 mm
Case/Package SOIC
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 50 ns
Density 1 Mb
Frequency 20 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 20 MHz
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 128 B
Memory Type EEPROM
Min Supply Voltage 2.5 V
Nominal Supply Current 10 mA
Packaging Bulk
Schedule B 8542320050
Height 1.98 mm
Length 5.33 mm
Width 5.38 mm