           Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25AA512-I-SN
25AA512-I/SN
Part Number: 25AA512-I/SN
Manufacturer: Microchip
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > EEPROM > 25AA512-I-SN
Qty Available:
Description: EEPROM - Serial SPI - 512Kb (64K x 8) - 2.5V/3.3V/5V - 20 MHz - 8-Pin SOIC N - Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 25AA512-I/SN Available.
EEPROM - Serial SPI - 512Kb (64K x 8) - 2.5V/3.3V/5V - 20 MHz - 8-Pin SOIC N - Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC N
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 250 ns
Density 512 kb
Frequency 2 MHz
Interface SPI, Serial
Max Frequency 20 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 64 kB
Memory Type EEPROM
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 1.8 V
Nominal Supply Current 7 mA
Schedule B 8542320050
Height 1.25 mm
Length 4.9 mm
Width 3.9 mm