           Electromechanical > Relays > Power Relays > 219BBXP-120VAC
219BBXP-120VAC
Part Number: 219BBXP-120VAC
Manufacturer: Struthers-Dunn
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > 219BBXP-120VAC
Qty Available:
Description: Relay; E-Mech; Industrial; DPDT-NO; Cur-Rtg 5, 10A; Ctrl-V 120AC; Plug-In; 12 Pin
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 219BBXP-120VAC Available.
Relay; E-Mech; Industrial; DPDT-NO; Cur-Rtg 5, 10A; Ctrl-V 120AC; Plug-In; 12 Pin
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mount Plug-In, Socket
Number of Pins 12
Coil Current 40 mA
Coil Resistance 540 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (AC) 120 V
Contact Current Rating 10 A
Current Rating 10 A
Max Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 60 °C
Max Voltage Rating (AC) 120 V
Max Voltage Rating (DC) 28 V
Min Operating Temperature -20 °C
Power Rating 5 W
Relay Type General Purpose
Throw Configuration DPDT, DPST
Voltage Rating (AC) 240 V
Height 65.7 mm
Width 64.1 mm
Contact Material Silver
Mount Plug-In, Socket
Number of Pins 12
Coil Current 40 mA
Coil Resistance 540 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (AC) 120 V
Contact Current Rating 10 A
Current Rating 10 A
Max Current Rating 10 A
Max Voltage Rating (AC) 120 V
Max Voltage Rating (DC) 28 V
Power Rating 5 W
Relay Type General Purpose
Throw Configuration DPDT, DPST
Voltage Rating (AC) 240 V
Height 65.7 mm
Width 64.1 mm