           Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > 20IMX4-1212-8G
20IMX4-1212-8G
Part Number: 20IMX4-1212-8G
Manufacturer: Bel Fuse
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > 20IMX4-1212-8G
Qty Available:
Description: Module DC-DC 20VIN 2-OUT 12V/-12V 0.17A/0.17A 4.1W 6-Pin DIP Module
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 20IMX4-1212-8G Available.
Module DC-DC 20VIN 2-OUT 12V/-12V 0.17A/0.17A 4.1W 6-Pin DIP Module
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Mount Through Hole
Number of Pins 7
Weight 10.000011 g
Current - Output 1 170 mA
Current - Output 2 170 mA
Efficiency 82 %
Features OTP, OVP, SCP
Isolation Isolated
Isolation Voltage 1.2 kV
Max Input Voltage 36 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 170 mA
Max Power Dissipation 4 W
Min Input Voltage 8.4 V
Min Operating Temperature -40 °C
Nominal Input Voltage 20 V
Number of Outputs 2
Output Current 170 mA
Output Power 4.1 W
Voltage - Output 1 12 V
Voltage - Output 2 -12 V
Depth 20 mm
Height 8.382 mm
Length 32.004 mm
Width 20.066 mm
Case/Package DIP
Mount Through Hole
Number of Pins 7
Weight 10.000011 g
Current - Output 1 170 mA
Current - Output 2 170 mA
Efficiency 82 %
Features OTP, OVP, SCP
Isolation Isolated
Isolation Voltage 1.2 kV
Max Input Voltage 36 V
Max Output Current 170 mA
Max Power Dissipation 4 W
Min Input Voltage 8.4 V
Nominal Input Voltage 20 V
Number of Outputs 2
Output Current 170 mA
Output Power 4.1 W
Voltage - Output 1 12 V
Voltage - Output 2 -12 V
Depth 20 mm
Height 8.382 mm
Length 32.004 mm
Width 20.066 mm