Electronic Component
1N270
| Part Number: | 1N270 |
| Manufacturer: | Solid State Manufacturing |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Diode RF 100V 0.8pF DO-7 | Solid State Manufacturing 1N270 |
PCX has Solid State Manufacturing Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Diode RF 100V 0.8pF DO-7 | Solid State Manufacturing 1N270
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 2 |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 40 mA |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
Documentation for Solid State Manufacturing 1N270
| Datasheet | View & Download 1N270 Datasheet |
| Datasheet | View & Download 1N270 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum operating temperature of the diode?
How many pins does the diode have?
What is the forward current of the diode?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

