           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > 160-2500-FBW
160-2500-FBW
Part Number: 160-2500-FBW
Manufacturer: RCD
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > 160-2500-FBW
Qty Available:
Description: Res Wirewound 250 Ohm 1% 5W ±20ppm/C Silicone AXL Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 160-2500-FBW Available.
Res Wirewound 250 Ohm 1% 5W ±20ppm/C Silicone AXL Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Number of Pins 2
Composition Ceramic
Power Rating 5 W
Resistance 250 Ω
Temperature Coefficient 20 ppm/°C
Tolerance 1 %
Voltage Rating 400 V
Voltage Rating (DC) 400 V