           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 12061Z475KAT2A
12061Z475KAT2A
Part Number: 12061Z475KAT2A
Manufacturer: AVX
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 12061Z475KAT2A
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 4.7 F, 10%, X7S, 100 V, 1206 [3216 Metric] Rohs Compliant: Yes
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 12061Z475KAT2A Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 4.7 F, 10%, X7S, 100 V, 1206 [3216 Metric] Rohs Compliant: Yes
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Case Code (Imperial) 1206
Case Code (Metric) 3216
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Weight 16.187578 mg
Capacitance 4.7 µF
Dielectric X7S
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating 100 V
Voltage Rating (DC) 100 V
Depth 1.6 mm
Height 500 µm
Length 3.2 mm
Thickness 1.905 mm
Width 1.6002 mm