           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 0805YC475KAT2A
0805YC475KAT2A
Part Number: 0805YC475KAT2A
Manufacturer: AVX
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 0805YC475KAT2A
Qty Available:
Description: 16V 4.7uF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 0805YC475KAT2A Available.
16V 4.7uF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Case Code (Metric) 2012
Contact Plating Tin
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 4.7 µF
Dielectric X7R
Dissipation Factor 3.5 %
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage 10 V
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Depth 1.25 mm
Height 1.52 mm
Length 2.01 mm
Thickness 1.524 mm
Width 1.2446 mm