           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 0805YC334KAT2A
0805YC334KAT2A
Part Number: 0805YC334KAT2A
Manufacturer: AVX
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 0805YC334KAT2A
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 0.33 uF, 16 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 0805YC334KAT2A Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.33 uF, 16 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
Case Code (Metric) 2012
Contact Plating Tin
Material Ceramic
Mount PCB, Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 330 nF
Dielectric X7R
Dissipation Factor 3.5 %
Insulation Resistance 100 GΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage 16 V
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (AC) 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Depth 1.25 mm
Height 1.4 mm
Length 2.01 mm
Thickness 1.397 mm
Width 1.25 mm