           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 08056D106MAT2A
08056D106MAT2A
Part Number: 08056D106MAT2A
Manufacturer: AVX
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 08056D106MAT2A
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 10uF 6.3V X5R 20% SMD 0805 85°C Embossed T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 08056D106MAT2A Available.
Cap Ceramic 10uF 6.3V X5R 20% SMD 0805 85°C Embossed T/R
Case Code (Metric) 2012
Contact Plating Tin
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Mount PCB, Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 10 µF
Dielectric X5R
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage 6.3 V
Voltage Rating 6.3 V
Voltage Rating (DC) 6.3 V
Depth 1.25 mm
Height 1.4 mm
Length 2.01 mm
Thickness 1.397 mm
Width 1.25 mm