           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 08055C104KAT2A
08055C104KAT2A
Part Number: 08055C104KAT2A
Manufacturer: AVX
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 08055C104KAT2A
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 08055C104KAT2A Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Mount PCB, Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 100 nF
Dielectric X7R
Dissipation Factor 2.5 %
Insulation Resistance 100 GΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Schedule B 8532240020
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (AC) 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.25 mm
Height 940 µm
Length 2.01 mm
Thickness 939.8 µm
Width 1.24 mm