           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 04025A100JAT2A
04025A100JAT2A
Part Number: 04025A100JAT2A
Manufacturer: KYOCERA AVX
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > 04025A100JAT2A
Qty Available:
Description: Capacitor; Ceramic; Cap10pF; Tol 5%; SMT; Vol-Rtg; 50V; C0G; TR | AVX 04025A100JAT2A
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number 04025A100JAT2A Available.
Capacitor; Ceramic; Cap10pF; Tol 5%; SMT; Vol-Rtg; 50V; C0G; TR | AVX 04025A100JAT2A
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Contact Plating Tin
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Mount PCB, Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 10 pF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Schedule B 8532240020
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 500 µm
Height 500 µm
Length 1 mm