Amphenol PCD – VG95234N12212PN
$100.27
RECEPTACLE CRIMP 5 CONTACTS
IN STOCK - SHIPS IMMEDIATELY
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
RECEPTACLE CRIMP 5 CONTACTS
Additional Information
| Manufacturer | Amphenol PCD |
|---|---|
| MFG Part Number | VG95234N12212PN |
| Lead Time | 0 weeks |
| Applications | Military |
| Backshell Material, Plating | – |
| Cable Opening | 0.819" (20.80mm) |
| Color | Olive Drab |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Contact Finish - Mating | Silver |
| Contact Finish Thickness - Mating | – |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating (Amps) | 22A, 74A |
| Fastening Type | Reverse Bayonet Lock |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Insert Material | Neoprene |
| MFG Partnumber | VG95234N12212PN |
| Material Flammability Rating | – |
| Mfr | Amphenol Air LB |
| Mounting Feature | Flange |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Positions | 5 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Orientation | N (Normal) |
| Packaging | Bag |
| Part Status | Active |
| Primary Material | Metal |
| Series | VG 95234 |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Size - Insert | 22-12 |
| Shell Size, MIL | – |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 50V |



