Amphenol LTD – SCE2BL1K0712PN
$110.26
Circular MIL Spec Connector Cable Rec 12-way Pin Backshell Latching
IN STOCK - SHIPS IMMEDIATELY
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
Circular MIL Spec Connector Cable Rec 12-way Pin Backshell Latching
Additional Information
| Manufacturer | Amphenol |
|---|---|
| Product Category | Circular MIL Spec Connector |
| RoHS | Details |
| Number of Positions | 12 Position |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Insert Arrangement | 07-12 |
| Product | Receptacles |
| Shell Size | 7 |
| Shell Style | In-Line |
| MIL Type | MIL-DTL-38999 |
| Termination Style | Solder Cup |
| Mounting Style | Cable |
| Current Rating | 3 A |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Series | Terrapin |
| Brand | Amphenol LTD |
| Mounting Angle | Straight |
| Product Type | Circular MIL Spec Connector |
| Shell Material | Brass |
| Shell Plating | Silver, Black |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity | 25 |
| Subcategory | Circular Connectors |
| Voltage Rating | 400 V |
| Wire Gauge | 23 |
| Unit Weight | 0.841372 oz |
| RoHS Compliant | Yes |


