Amphenol PCD – 62GB-585-20-41S
$39.62
– |Amphenol Pcd 62GB-585-20-41S
IN STOCK - SHIPS IMMEDIATELY
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
– |Amphenol Pcd 62GB-585-20-41S
Additional Information
| Manufacturer | Amphenol PCD |
|---|---|
| MFG Part Number | 62GB-585-20-41S |
| Lead Time | 0 weeks |
| Base Product Number | 62GB |
| Cable Exit | 180° |
| Cable Opening | 0.630" (16.00mm) |
| Color | – |
| Diameter - Outside | – |
| Features | Clamp Screws, Grommet, Strain Relief |
| For Use With/Related Products | MIL-C-26482 Connectors |
| Includes | – |
| Ingress Protection | – |
| MFG Partnumber | 62GB-585-20-41S |
| Material | – |
| Material Flammability Rating | – |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Plating | – |
| Series | 62GB |
| Shell Size - Insert | 20 |
| Shielding | Unshielded |
| Thread Size | – |
| Type | Cable Clamp |


