Amphenol Industrial – PT01E-8-4P
$39.76
Circular MIL Spec Connector 4P Sz 8 Cable Mount Pin Receptacle
IN STOCK - SHIPS IMMEDIATELY
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
Circular MIL Spec Connector 4P Sz 8 Cable Mount Pin Receptacle
Additional Information
| Manufacturer | Amphenol |
|---|---|
| Product Category | Circular MIL Spec Connector |
| RoHS | N |
| Number of Positions | 4 Position |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Insert Arrangement | 08-04 |
| Product | Receptacles |
| Shell Size | 8 |
| Shell Style | In-Line |
| MIL Type | MIL-DTL-26482 I |
| Termination Style | Solder |
| Mounting Style | Cable |
| Current Rating | 7.5 A |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Series | PT |
| Brand | Amphenol Industrial |
| Mating Style | Bayonet |
| Mounting Angle | Straight |
| Product Type | Circular MIL Spec Connector |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Plating | Olive Drab Cadmium |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity | 1 |
| Subcategory | Circular Connectors |
| Voltage Rating | 600 V |
| Part # Aliases | 71-148108-04P PT01E-08-4P PT01E-08-04P PT01E-08-4P |
| Unit Weight | 0.307025 oz |


