Amphenol Aerospace – TV07DT-19-11PB-LC
$128.77
Standard Circular Connector TV 11C 11#16 PIN J/N RECP
IN STOCK - SHIPS IMMEDIATELY
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
Standard Circular Connector TV 11C 11#16 PIN J/N RECP
Additional Information
| Manufacturer | Amphenol |
|---|---|
| Product Category | Standard Circular Connector |
| Product | Connectors |
| Number of Positions | 11 Position |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Shell Size | 19 |
| Mounting Style | Cable |
| Termination Style | Crimp |
| Contact Plating | Gold |
| Shell Material | Aluminum |
| Diameter | 49.5 mm |
| Series | TV 38999 III |
| Brand | Amphenol Aerospace |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 13 A |
| Insert Arrangement | 19-11 |
| Length | 32.51 mm |
| Mating Cycles | 500 Cycles |
| Mating Style | Self Locking |
| Mounting Angle | Straight |
| Product Type | Standard Circular Connector |
| Shell Plating | Durmalon |
| Shell Style | Jam Nut |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity | 1 |
| Subcategory | Circular Connectors |
| Tradename | 38999 |
| Voltage Rating | 900 VAC, 1.25 kVDC |



