Amphenol Aerospace – TV07RW17-73P
$409.43
Standard Circular Connector 17P SZ 73 HD Jam Nut Recpt Pin Contact
IN STOCK - SHIPS IMMEDIATELY
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
Standard Circular Connector 17P SZ 73 HD Jam Nut Recpt Pin Contact
Additional Information
| Manufacturer | Amphenol |
|---|---|
| Product Category | Standard Circular Connector |
| RoHS | N |
| Product | Connectors |
| Number of Positions | 73 Position |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Shell Size | 17 |
| Mounting Style | Cable |
| Termination Style | Crimp |
| Contact Plating | Gold |
| Shell Material | Aluminum |
| Diameter | 44.73 mm |
| Series | TV 38999 III |
| Brand | Amphenol Aerospace |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating | 208.3 mA |
| Insert Arrangement | 17-73 |
| Length | 32.51 mm |
| Mating Cycles | 500 Cycles |
| Mating Style | Self Locking |
| Mounting Angle | Straight |
| Product Type | Standard Circular Connector |
| Shell Plating | Olive Drab Cadmium |
| Shell Style | Jam Nut |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity | 1 |
| Subcategory | Circular Connectors |
| Tradename | HD38999 |
| Voltage Rating | 300 VAC, 450 VDC |




