Amphenol Aerospace – MS3476L12-8S
$44.00
Circular MIL Spec Connector MB 8C 8#20 STRAIGHT PLUG, SKT
IN STOCK - SHIPS IMMEDIATELY
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
Circular MIL Spec Connector MB 8C 8#20 STRAIGHT PLUG, SKT
Additional Information
| Manufacturer | Amphenol |
|---|---|
| Product Category | Circular MIL Spec Connector |
| RoHS | Details |
| REACH - SVHC | Details |
| Number of Positions | 8 Position |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Insert Arrangement | 12-08 |
| Product | Plugs |
| Shell Size | 12 |
| Shell Style | Straight |
| MIL Type | MIL-DTL-26482 II |
| Termination Style | Crimp |
| Mounting Style | Cable |
| Current Rating | 7.5 A |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Series | INDIA 26482 |
| Brand | Amphenol Aerospace |
| Mating Style | Bayonet |
| Mounting Angle | Straight |
| Product Type | Circular MIL Spec Connector |
| Qualification | EREL |
| Shell Material | Aluminum |
| Shell Plating | Nickel |
| Factory Pack Quantity: Factory Pack Quantity | 1 |
| Subcategory | Circular Connectors |
| Tradename | 26482 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wire Gauge | 24 AWG to 20 AWG |
| Unit Weight | 1.714550 oz |
| RoHS Compliant | Yes |




