Amphenol – 62GB-12E14-12SN
Conn MIL-C-26482 Circular SKT 12 POS Solder ST Box Mount 12 Terminal 1 Port
IN STOCK - SHIPS IMMEDIATELY
ADD TO CART or call us at 800-993-9047 for immediate assistance
Additional Information
| Manufacturer | Amphenol |
|---|---|
| MFG Part Number | 62GB-12E14-12SN |
| Lead Time | 0 weeks |
| Backshell Material, Plating | – |
| Base Product Number | 62GB12 |
| Cable Opening | – |
| Color | Olive Drab |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 50.0µin (1.27µm) |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Current Rating (Amps) | 7.5A, 13A |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Features | – |
| Ingress Protection | Environment Sealed |
| Insert Material | Polychloroprene |
| Material Flammability Rating | – |
| Mfr | Amphenol Limited |
| Mounting Feature | Flange |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Positions | 12 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |